matzapiski.si

5metod za uspesno ucenje matematike matzapiskiblog

Tukaj so že prva preverjanja znanja, tudi pri matematiki. Za dobre ocene na testih in izpitih pa se je treba pripraviti. Pozitivni rezultati so vidni, če delaš sproti. Zakaj? Ker se znanje samo s sprotnim delom utrdi in le tako se ne pojavi tista situacija, ki ji pravimo “black out”. Situacija, ko se na testu kar ne moreš spomniti, kako bi se lotil reševanja naloge, kakšna je formula za izračun, itd. 

Da se ti ne bodo dogajali takšni in podobni pripetljaji, je tukaj zbranih pet najpomembnejših metod s katerimi bo uspeh pri matematiki (velja tudi za druge predmete) zagotovljen.

 

 

 

1. Organizacija časa

Organiziraj si učenje, tako bo učenje matematike potekalo veliko lažje. Snov si razporedi po dnevih. Naredi/sprintaj si koledarček in zapiši pomembne datume kontrolnih nalog, preverjanj znanja in izpitov iz matematike ali statistike. Organiziraj in pripravi si tudi učni kotiček (zanimive ideje dobiš tukaj). Učenje matematike zahteva veliko koncentracije, zato je dobra organizacija zelo pomembna.

 

2. Ne izostajaj pri pouku

Pomembno je slediti šolskim uram matematike, kjer profesor poudari tisto, kar pri obravnavani snovi matematike nosi največjo težo. Pri obravnavi nove snovi poslušaj. Sledi predavanjem, prepisuj iz table vse, kar je napisano. Če ti je snov nerazumljiva, vprašaj že pri pouku. Četudi se ti zdi, da je vprašanje morda neprimerno, vprašaj. Dobil boš odgovor. V primeru, če vseeno izostaneš, ne pozabi prepisati manjkajoče snovi. Prepiši jo sam, saj se s tem zagotovo naučiš vsaj del snovi. 

3. Učenje doma

Sedaj, ko si pridobil veščine z organizacijo časa in so tvoji zvezki popisani z novo snovjo, sledi učenje doma. Nameni čas reševanju domačih nalog, potrudi se naloge rešiti sam. Če si v šoli prepisal snov in zbrano poslušal predavanja, bo reševanje lažje. Zbrano preberi navodila nalog, izpisuj podatke, označi si neznane pojme, zapiši in pobarvaj matematične formule ter obrazce, označi si, kaj posamezna naloga zahteva od tebe, šele nato se loti reševanja besedilnih nalog in risanja pri geometrijskih nalogah. Ne pozabi na odgovore, če so potrebni. Vse to ti prinaša točke na preverjanjih in maturi.

4. Kdaj je čas za inštrukcije?

Koledarček je poln, razporedil si si čas za učenje matematike, v šoli pri pouku poslušaš razlago, doma delaš naloge. Rezultati pa še vedno niso ok. Poiskati je potrebno vzroke za neznanje: slaba razlaga, premalo rešenih primerov, misli odtavajo drugam in sploh nisi več zbran… Morda je potrebna ponovna razlaga in si jo želiš slišati na drugačen način. Pokliči inštruktorja, pogovori se z njim in skupaj bosta razrešila še tako zapletene naloge. Inštruktor bo snov podal enostavno, brez odvečne teorije in na način, ki ti bo bolj razumljiv. Inštruktor se veliko bolj lahko prilagaja kot se profesor v razredu, kjer je številčno veliko učencev in dijakov in je včasih težje slediti podajanju snovi.

5. Uživaj

Najpomembneje pa je seveda, da uživaš. Prepričaj se, da je v tvojem koledarčku tudi prostor za zabavo in prosti čas. Potrudi se delati sproti in zato, da bo veliko dni v mesecu namenjenih tudi žurom, športnim aktivnostim in druženju.

Naj te “peterica” nasvetov spremlja vsak dan tako pri učenju matematike kot tudi pri drugih predmetih. Pa srečno.

  

Poglej še 8 nasvetov za boljše učenje, ki jih priporoča spodnja slika:

urejenost mize matzapiski

Inštrukcije v Novem mestu in Ljubljani ;)

INSTRUKCIJE vec